یکی از سؤالات شما عزیزان, روش اجرای رنگ سفید بر روی چوب است. همچنین علاقه‌مندان به این روش از رنگ‌کاری چوب تأکید داشته‌اند که چگونه چوب را سفید رنگ کنیم که رگه‌های چوب از بین نرود؟ شاید برخی نام این روش از رنگ‌کاری را وایت واش بنامند ولی ما بدون نام‌گذاری خاصی، آموزش آسان و سریع اجرای رنگ سفید روی چوب را در ادامه توضیح خواهیم داد.

برای شروع باید بگوییم چندین راه برای اجرای رنگ سفید روی چوب وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از رنگ‌های فوری سفید و انجام مراحل پیچیده رنگ کاری است. اجرای رنگ‌های فوری نیاز به تجربه، تجهیزات و زمان و جایگاه مناسب دارد.

هدف چیست؟

 

اجرای سریع و آسان رنگ و دستیابی به نتیجه دلخواه و بی‌نقص، بدون نیاز به دانش فنی رنگ کاری چوب

با این هدف تصمیم گرفتیم از روغن گیاهی مخصوص چوب مونوکوت استفاده کنیم.

برای شروع مثل همه‌ی آموزش‌های مربوط به رنگ‌کاری یکی از مهم‌ترین بخش‌های رنگ‌کاری، سنباده کاری اولیه یا همان زیر کار درآوردن خوب است. با توجه به این

که از رنگ مونوکوت استفاده می‌کنیم، باید با استانداردهای مونوکوت پیش برویم.

مونوکوت تأکید دارد که برای سنباده کاری، از سنباده ۱۲۰ استفاده کنید تا در کنار یکنواخت شدن سطح، فضای کافی بر

ای ایجاد پیوند مولکولی بین رنگ و چوب وجود داشته باشد. یکی از بهترین دستگاه‌ها برای پرداخت چوب، سنباده گرد لرزان است.

چون قرار است کار ما موج نما اجرا شود، باید به‌خوبی روی کار را سنباده کاری کنید تا هیچ خط و خشی وجود نداشته باشد. همچنین توجه داشته باشید که چوب بیش‌ازحد صیقلی و شیشه‌ای سنباده کاری نشود چون این یکنواخت بودن بیش‌ازحد، مانع از ایجاد پیوند مناسب بین چوب و رنگ خواهد شد

پس از به پایان رساندن سنباده کاری باید به‌خوبی روی کار را با استفاده از بلوور یا بادپاش، تمیز کنید تا فیبرهای جدا شد

ه در زمان سنباده کاری از روی چوب پاک شود. همچنین بهتر است از یک دستمال نمدار پس از بادگیری استفاده کنید تا آخرین بقایای گرد و خاک سنباده کاری، پاک شود. اگر روی کار خیس شد، اجازه دهید چوب کاملاً خشک شود تا آماده به کار باشد.

اکنون به بخش جذاب کار رسیدیم. برای اجرای رنگ سفید بر روی چوب با استفاده از محصولات مونوکوت، به دو روش می‌توانید چوب را به رنگ سفید تغییر دهید. در روش اول استفاده از روغن Super White مونوکوت است که بخش مربوط به رگه‌های چوب را بیشتر از دیگر بخش‌ها به رنگ سفید تغییر می‌دهد. به عبارتی بیشتر رگه‌های چوب سفید خواهد شد.

در روش دوم شما توانایی این را دارید که تمامی سطح چوب را در یکپارچه سفید کنید؛ ولی رگه‌های چوب همچنان پیدا باشد. پس ما در این نوشته روش دوم را آموزش خواهیم داد.

برای اجرای این روش دو بخش داریم، اجرای پریکالر (Precolor) و در بخش دوم اجرای (Super white)

 

روش اجرای پریکالر مونوکوت

Precolor به‌عنوان پیش رنگ استفاده می‌شود و یک لایه بر روی چوب ایجاد می‌کند تا رنگ بعدی بر روی آن اجرا شود. برای اجرای محصولات مونوکوت نیاز به ابزار خاصی نیست، فقط کافی است یک دستکش لاتکس در دست داشته باشید و precolor را روی کار اجرا کنید. در این آموزش از Precolor NORDIC WIHTE استفاده شد.

ابتدا محتویات داخل قوطی را به‌خوبی تکان دهید. سپس رنگ را اجرا کنید.

نکته:

اگر قرار است پریکالر را بر روی یک سطح کوچک اجرا کنید، استفاده از یک تکه ابر کفایت می‌کند ولی اگر قرار است مساحت کار زیاد باشد، استفاده از رول نقاشی توصیه می‌شود. با هر یک لیتر پریکالر امکان پوشش ۱۵ تا ۲۰ متر مربع را خواهید داشت.

بر اساس استانداردهای مونوکوت، بهتر است پریکالر را در دو جهت اجرا کنید (طولی و عرضی).

با توجه به پایه آب بودن پریکالر، باید در هنگام اجرای رنگ تلاش کنید که پریکالر به‌صورت یکنواخت و بدون خط روی چوب اجرا شود. حتماً حرکت دست در پایان کار در جهت رگه‌های چوب باشد. به همین سادگی رنگ دست اول اجرا شد.

نکته:

اگر احساس کردید پس از اجرای پریکالر بر روی کار دورنگی وجود دارد، قبل از اجرای روغن پایانی این امکان را دارید که با استفاده از یک تکه ابر خیس سطح کار را پرداخت کنید تا رنگ یکنواخت شود.

زمانی بین ۱ تا ۳ ساعت اجازه دهید تا Precolor خشک شود. پریکالر حجم دهنده است و با اجرای آن پوشش رنگی بیشتری روی کار خواهید داشت؛ ولی این پوشش کافی نیست… باید در گام بعد روی این کار روغنی اجرا کنید که نقش محافظ را ایفا خواهد کرد. همچنین رنگ به‌مراتب زیباتر خواهد شد.

اگر روی کار را پس از خشک شدن بررسی کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که آوندهای چوب کمی برجسته‌تر شده‌اند و زبر به نظر می‌رسند! نگران نباشید و بدون هیچ نگرانی مرحله بعد را انجام دهید.

 

در مرحله‌ی بعد باید از روغن Super White استفاده کنید. ابتدا محتویات قوطی را به‌خوبی هم بزنید و به‌اندازه نیاز، روغن را بر روی کار بریزید. سپس با استفاده از ابر روغن به‌تمامی سطح کار برسانید. این روغن را به هر سمت و روشی که دوست دارید، روی کار اجرا کنید. نکته‌ی جالب در اجرای روغن‌های مونوکوت این است که روغن به‌اندازه نیاز جذب چوب خواهد شد. به عبارتی رنگ پس از پیوند با چوب، دیگر هیچ رنگی را نمی‌پذیرد. یکی از جذابیت‌های مونوکوت همین تکنولوژی هست.

پس از ۳ تا ۵ دقیقه می‌توانید روغن را با استفاده از یک دستمال نخی پاکیزه و بدون پرز یا پلیشر از روی کار پاک کنید.

امیدوار هستیم که مطلب فوق برای شما عزیزان مفیدباشد .

لینک کوتاه این مطلب مناسب جهت ارسال به دیگران : https://mobinchoob.com/2715