اتصال الیت:

در صنعت چوب و نجاری روش‌های زیادی برای اتصال دو صفحه چوبی، MDF یا لترون به هم وجود دارد. یکی از اتصالات محبوب و ارزان قیمت که قابلیت جدا سازی از هم دارد، اتصال الیت است. اتصال الیت بانام Mini Fix در وب‌سایت‌های خارجی شناخته شده است؛ اما در ایران بانام اتصال الیت شناخته می‌شود. با توجه به ورود ورقه‌های چوبی مانند پلای وود، ام دی اف و لترون به صنعت چوب تولید کننده‌های اتصالات به این نتیجه رسیدند که می‌توان از یک اتصال قوی و سریع برای متصل کردن دو ورق استفاده کرد تا محدودیت‌های پیش روی اساتید کم‌تر شود. در ادامه شما را با این اتصال دوست داشتنی و ارزان آشنا خواهیم کرد.

این پیج در سال ۱۹۸۰ توسط شرکت HAFELE  تولید شد. با پیچ الیت امکان را خواهید داشت که دو قطعه چوبی را به‌صورت دائمی یا موقتی در کنار یکدیگر متصل کنید. به‌عنوان مثال یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از پیچ الیت تخت خواب‌های ساخته شده با ام دی اف هستند. احتمالاً در تخت خواب خانه‌ی شما هم از این اتصال برای متصل کردن قطعه‌ها استفاده شده است. دلیل استفاده از پیچ الیت در تخت خواب چوبی قابلیت باز شدن این پیچ است به عبارتی شما می‌توانید تمامی قطعات تخت خواب را از یکدیگر جدا کنید و پس از انتقال به محل جدید دوباره به‌آسانی به هم متصل کنید. اتصالت الیت در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود که می‌توان به اتصال الیت سیلندر بلند، الیت با سیلندر کوتاه، الیت دو طرفه، الیت صفحه بند، الیت بازوی و… اشاره کرد.

اتصال الیت از سه قسمت کپسول فلزی، میله رابط و رول‌پلاک تشکیل شده است.

کپسول:

کپسول استوانه‌ای فلزی است که قطر آن ۱۵ میلی‌متر هست. در قسمت پایین این استوانه شیاری تو خالی وجود دارد که سر میله رابط در داخل آن قرار می‌گیرد. زمانی که کپسول را با استفاده از پیچ گوشتی یا چهارسو بچرخانید قسمت بالای میله رابط به آن درگیر می‌شود و دو صفحه‌ام دی اف به یکدیگر متصل خواهند شد مرکز کپسول بر روی صفحه افقی‌ام دی اف یا لترون در فاصله ۲۴ یا ۳۴ میلی متر از لبه کار قرار می‌گیرد. با مته ۱۵ میلی‌متری سه نیش یا معمولی می‌توانید فضای مورد نیاز برای قرار دادن کپسول را سوراخ نمایید عمق مورد نیاز برای قرار دادن کپسول در داخل صفحه ۱۳ میلی‌متر است با استفاده از دستگاه الیت زن دستی یا با مته‌های موجود در بازار امکان این را دارید که این سوراخ‌ها را ایجاد کنید. یکی از مزیت‌های استفاده از پیچ الیت ارزان بودن آن و روش آسان نصب است.

 

اتصال الیت دو طرفه

میله رابط:

میله رابط هم از جنس فلز است. در یک طرف میله رابط پیچی قرار دارد که به آن پلاستیکی متصل شده است. از طرف دیگر این میله دارای لبه شیارداری است که با کپسول درگیر می‌شود.  با درگیر شدن کپسول و این میله دو صفحه به یکدیگر محکم می‌شود.

رول‌پلاک:

معمولاً پلاستیکی است و ضخامت آن ۱۰ میلی‌متر هست طول رول‌پلاک بسته به نوع اتصال الیت متفاوت است باید سوراخ قسمت نری چوب را بر اساس اندازه‌ی پلاک ایجاد کنید. برای نصب رول‌پلاک در محل خود سوراخی با مته ۱۰ میلی‌متری سه نیش یا معمولی ایجاد کنید و رول‌پلاک را در داخل آن قرار دهید. البته نمونه‌های بدون رول‌پلاک اتصال الیت هم به بازار عرضه شده‌اند که بر روی میله رابط آن، رزوه بلند برای ایجاد یک اتصال قوی وجود دارد.

دستگاه الیت زن دستی:

این دستگاه مخصوص اتصال الیت ساخته شده است و روند ایجاد سوراخ‌های مخصوص را در سریع‌ترین حالت ممکن ایجاد می‌کند. این دستگاه از دو جهت دارای مته است. از جهت افقی مته ۸ میلی‌متری در قسمت نر صفحه‌ام دی اف یا لترون سوراخ ایجاد می‌کند. همچنین دستگاه الیت زن دستی برای ایجاد سوراخ ۱۵ میلی‌متری مخصوص قرار گرفتن کپسول، یک مته سه نیش ۱۵ میلی‌متری عمود بر صفحه نیز دارد.

لینک کوتاه این مطلب مناسب جهت ارسال به دیگران : https://mobinchoob.com/0111